Co to stopa procentowa
Jak stopy procentowe wpływają na wysokość raty kredytu
Stopa procentowa jest to ustalona cena pieniędzy, jaką płacimy za ich pożyczenie. Od wysokości stóp procentowych zależy jaki koszt będziemy musieli ponieść, pożyczając pieniądze z banku. W sytuacji, w której zdecydujemy się zdeponować środki na lokacie, jest to procent jaki otrzymamy od banku za ulokowanie tam naszych oszczędności.

Jak zmieniają się stopy procentowe oraz kto je ustala?
Stopa procentowa odgrywa kluczową rolę w makroekonomii. Nie jest ona jedynie wyznacznikiem tego czy opłaca się zaciągnąć kredyt w danym momencie. W dużym skrócie stopy procentowe odpowiadają za stabilizację sektora finansowego w gospodarce całego kraju. Ich poziom ustalany jest w taki sposób, aby pobudzać gospodarkę do rozwoju oraz przeciwdziałać inflacji, jeśli jej wskaźnik przekroczy optymalny cel inflacyjny założony przez bank centralny.
Stopy procentowe w Polsce – czyli inaczej mówiąc stopy Narodowego Banku Polskiego – ustala Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim wysokość stóp procentowych wyznaczana jest co miesiąc.
Stopy procentowe a WIBOR
Podczas przygotowywania ofert kredytów, banki korzystają z rynkowych stóp procentowych. Najbardziej popularną przy wyliczaniu oprocentowania dla kredytów hipotecznych jest WIBOR(R) (Warsaw Interbank Offer Rate). Jest to roczna stopa procentowa, po jakiej jeden bank jest skłonny udzielić kredytu innemu bankowi.
Każda zmiana stóp procentowych wpływa na zmianę wysokości raty kredytu. Jeśli stopy procentowe ulegną obniżeniu, to rata twojego kredytu zmaleje. Analogicznie będzie w sytuacji, w której stopy procentowe zostaną podniesione, wtedy rata Twojego kredytu wzrośnie. Zmiany wysokości raty nie odczujesz natychmiast. W zależności od zapisów w umowie kredytowej, zmiana stopy bazowej następuje najczęściej co trzy miesiące lub pół roku. Jest to czas, po którym od zmiany stopy bazowej otrzymasz nowy harmonogram spłaty kredytu hipotecznego.
Stopy procentowe a kredyt ze stałym oprocentowaniem
Obecnie już prawie wszystkie banki oferują kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem przez pierwsze 5 lat okresu kredytowania. W takim przypadku niezależnie od zmian stóp procentowych, rata kredytu pozostaje niezmienna przez pierwsze 5 lat zobowiązania. Po tym czasie, okres zamrożenie może zostać wydłużony o kolejne 5 lat lub możesz zdecydować się na przejście na stopę zmienną.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze oferty kredytu hipotecznego – skontaktuj się ze mną. Zadzwoń lub zostaw do siebie numer telefon w formularzu na stronie. Oddzwonię do Ciebie w najbliższym możliwym terminie